Na léto se chystá měsíční svátek fotbalu. Kdo ovládne EURO?

Původně bylo na programu v kulatý rok 2020, jenže koronavirová pandemie byla proti. Mistrovství Evropy ve fotbale se tak posunulo na příští rok. Uskutečnit by se mělo v době od 11. června do 11. července 2021.

Zajímavostí je, že ačkoliv se tradiční turnaj uskuteční v příštím roce, oficiálně ponese název EURO 2020 odkazující k původnímu termínu. Evropský fotbalový šampionát nebude hostit jedna či dvě pořadatelské země jako v minulosti, nově se bude hrát napříč celým kontinentem.

EURO 2020 hostí 12 evropských měst

Unie evropských fotbalových asociací UEFA totiž v červnu potvrdila, že EURO se uskuteční ve všech dvanácti původně avizovaných městech. Závěrečný turnaj budou hostit Amsterdam, Baku, Bilbao, Budapešť, Bukurešt, Dublin, Glasgow, Kodaň, Londýn, Mnichov, Petrohrad a Řím.

Vzhledem ke koronavirové pandemii se ale nedá odhadnout, kolik diváků se v daných městech objeví na tribunách stadionů. UEFA by o tom měla rozhodnout na začátku března, podle dostupných zdrojů jsou připraveny hned čtyři scénáře. Z logiky věci lze očekávat, že konkrétní kvóta bude vždy vycházet z epidemiologické situace v jednotlivých pořadatelských zemích.

Kdo je největší favorit na vítězství? A co Češi?

Téma věčných dohadů mezi fotbalovými fanoušky, experty, novináři ale i sázkaři. Jaké mužstvo z celkem 24 účastníků závěrečného turnaje to dotáhne nejvýš a stane se evropským šampionem?

Na turnaji se představí i česká fotbalová reprezentace, která ve skupině D narazí na Skotsko, Chorvatsko a Anglii. Není radno nikoho podceňovat, ale výběr kouče Jaroslava Šilhavého k hlavním favoritům na zisk trofeje patřit nebude.

Na ni si budou brousit zuby úřadující mistři světa z Francie, kteří mohou ukázat na velké jména světového fotbalu jako jsou Kylian Mbappé, Paul Pogba či Antoine Griezmann. Počítat se musí také s Anglií či Portugalskem, které by měl opět táhnout Cristiano Ronaldo. Není radno podceňovat ani Belgii, v jejímž týmu budou mít jistě své místo Eden Hazard, Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku či Thibault Courtois.

Kdo se stane příštím mistrem Evropy? To lze v tuto chvíli jen těžko odhadnout. Správně odpoví až finále v anglickém Wembley, které je na programu v neděli 11. července 2021.